Metal İle İlgili Son Gelişmeler Nelerdir? | Şahsan Metal

Metal İle İlgili Son Gelişmeler Nelerdir?

M etal ve metal sanayisine dair son zamanlarda dünyada hareketli zamanlar yaşanıyor. Bunlardan en önemlisi önce Amerika sonrasında da birçok Avrupa ülkesinde ortaya çıkan ve herkesi şaşkınlığa sürükleyen metal sütun (monolit) oldu. Başta ‘Uzaylılar mı dikiyor?’ tarzında ironik sorulara neden olsa da bir görünüp bir kaybolan metal sütunların aslında bir dizi için dikildiği anlaşıldı. Bu metal sütunları üretenler ise Avustralyalı üç şakacı- maceraperest; Mark Samual Bonanno, Broden Kelly ve Zachary Ruane. Melbourne’da bir monolit inşa eden üç arkadaş, saçma yaşamayı sevdiklerini ve beyinlerinin böyle çalıştığını söylediler.

Bunlar aynı zamanda Şanlıurfa’da yer alan Göbeklitepe’de de görülüp, son derece yankı uyandırmışlardı. Bu olayı bir tarafa bırakacak olursak, Çin ise şu sıralar metaller konusunda yeni bir hamle yaptı.

 

Çin, endüstriyel emtia fiyatlarındaki artışı frenlemek için ulusal rezervlerindeki bazı endüstriyel metalleri satışa çıkarmayı planlıyor. Bazı analistler dünyanın en büyük maden cevheri ve metal tüketicisi olan Çin’in on yıldır ilk defa böyle bir hamle yaptığını belirttiler. Buna ek olarak bakır haricinde stratejik stoklarını satışa çıkardığı en son tarihin 2010 Kasım’ı olduğunu belirtti. Önümüzdeki zamanlarda bu hamle doğrultusunda Çin, açık artırmayla partiler halinde bakır, alüminyum ve çinko satışı yapacağını açıkladı. Özetle yakın zamanda metal konusunda dünyayı etkileyen ekonomik ve sosyal alanda bazı olaylar yaşandı ve yaşanmaya devam ediyor.

“Bir şirketin kalbi ve ruhu, yaratıcılık ve yeniliktir.