Metal Büküm Yönteminin Amacı Nedir? | Şahsan Metal

Metal Büküm Yönteminin Amacı Nedir?

Metal büküm yöntemi, metali şekillendirerek işlemeye hazır hale getirmeye dayalı bir yöntemdir. Fakat kendi içerisinde çeşitli kollara ayrılır. Örneğin el ile eğme bükme işlemi ısıl işlem kullanmamıza gerek kalmadan ve talaş kaldırmaya başvurmadan yapılır. Burada metal mevcut şeklinden başka bir şekle geçme özelliği gösterir. Bu işlem için çeşitli aletler olmasına karşın, el ile basit bir şekilde de gerçekleştirilmesi mümkündür.

Malzemeler için bu şekillendirme yöntemi oldukça popülerdir.  Bu yüzden işlemlerin gerçekleştirileceği özel tezgahlar vardır. Burada esas husus bükülecek kısmın bir yere sabitlenmesi ve işlemin bu şekilde yapılmasıdır. Bu basit bükmelerde en çok kullanılan yöntem, bükülecek gerecin mengeneye bağlanarak kuvvet uygulanması ile yapılan bükme işlemleridir.

 

El ile yapmak dışında bunu yapan belli başlı makineler olduğunu söylemek de mümkündür. Ek olarak kalıplarda bükme işlemi de yapılması da başka bir yöntemdir. Bükme işleminin nasıl yapılacağı, maddenin türüne de bağlıdır. İnce maddeler genelde tokmak yardımıyla eğilip bükülür. Tokmak darbeleri, baş kısımdan başlanarak eğilme çizgisine doğru yavaş yavaş yakınlaştırılır. Daha kısa parçaların bükülmesinde ise düzeltme parçası kullanılır. Geniş parçaların eğilip bükülmesi ise mengenede gerçekleşir. Böylece metaller çeşitli yöntemlerle bükülerek şekillendirilir ve kullanıma hazır hale getirilmiş olur.

“Yüksek beklentiler her şeyin anahtarıdır.”