Büküm | Şahsan Metal
[ büküm ]

Kalitenin En İyi Yolu Şahsan-Metal

Büküm yöntemi, metal, alüminyum, çelik malzemeyi şekillendirerek işlemeye hazır hale getirmeye dayalı bir yöntemdir.
Fakat kendi içerisinde çeşitli kollara ayrılır. Örneğin el ile eğme bükme işlemi ısıl işlem kullanmamıza gerek kalmadan ve talaş kaldırmaya başvurmadan yapılır. 

Burada metal, çelik, alüminyum mevcut şeklinden başka bir şekle geçme özelliği gösterir. Bu işlem için çeşitli aletler olmasına karşın, el ile basit bir şekilde de gerçekleştirilmesi mümkündür. Malzemeler için bu şekillendirme yöntemi oldukça popülerdir.  Bu yüzden işlemlerin gerçekleştirileceği özel tezgahlar vardır. Burada esas husus bükülecek kısmın bir yere sabitlenmesi ve işlemin bu şekilde yapılmasıdır

Metal, çelik, alüminyum parçaların 3D formunda ısı ve dirence maruz kalmadan kalıcı şekil değiştirmesine eğme ve bükme denir. Şahsan-Metal olarak bütün büküm işlemlerimizi 3D tasarlıyoruz ve sizlere kaliteli hizmet sunuyoruz.

Bu basit bükmelerde en çok kullanılan yöntem, bükülecek gerecin mengeneye bağlanarak kuvvet uygulanması ile yapılan bükme işlemleridir.  El ile yapmak dışında bunu yapan belli başlı makineler olduğunu söylemek de mümkündür. Ek olarak kalıplarda bükme işlemi de yapılması da başka bir yöntemdir. Bükme işleminin nasıl yapılacağı, maddenin türüne de bağlıdır. İnce maddeler genelde tokmak yardımıyla eğilip bükülür. Tokmak darbeleri, baş kısımdan başlanarak eğilme çizgisine doğru yavaş yavaş yakınlaştırılır. Daha kısa parçaların bükülmesinde ise düzeltme parçası kullanılır. Geniş parçaların eğilip bükülmesi ise mengenede gerçekleşir. Böylece metaller çeşitli yöntemlerle bükülerek şekillendirilir ve kullanıma hazır hale getirilmiş olur.

85

BÜKÜLME PAYI

Belirli bir açı ve yarıçapta bir büküm yapmak için gereken yassı sacın uzunluğu pay olarak bırakılır. 

75

METALİ GERME

Dış tabakaları gerilir ve iç tabakalar sıkıştırılır.

85

METAL BÜKME

Bükme makinesinin uygulanmasının sonucu, istenen açıda sac veya metal malzeme bükülür.

[ BÜYÜK, KÜÇÜK İŞ YOK ]

Memnuniyet ve güven bir numaralı ilkemizdir.