Kaynak İle İlgili Son Teknolojik Gelişmeler Nelerdir? | Şahsan Metal

Kaynak İle İlgili Son Teknolojik Gelişmeler Nelerdir?

Eski zamanlarda lav ve iki metal parçanın birleşimi ile kaynak yapılırken, günümüzde ise ‘punto kaynak’ tekniği ön plana çıkmıştır. Teknolojinin ilerlemesine bağlı olarak eski yöntemler yerlerini yenileriyle değiştirmiştir. Punto kaynağın bir diğer adı ise ‘Nokta Kaynak’tır. 

Çalışma prensibi elektrik akımına direnme sonucu oluşan ısı kullanılarak birbirleriyle temas halinde olan yüzeylerin birleştirildiği sac metal ürünlerin kaynak yaparken kullanıldığı bir elektrik direnç kaynağı türüdür. Bu işlem yapılırken küçük bir noktaya yoğunlaşılır ve bu noktada elektrotlar devreye girer. Bunlar aşırı basınç sayesinde bir arada tutulur

 

Akım zorlanması ile birlikte metal erir ve kaynak işlemi gerçekleşmiş olur. Üstelik bu sayede levhanın diğer bölgelerine aşırı ısı verilmesine gerek kalmaz, var olan ısıyla kaynak işlemine devam edilir. Burada önemli olan, verilecek enerjinin metalin cinsine göre belirlenmesidir.

Hayatımızın diğer alanlarında olduğu gibi metal sektöründe de her gün teknolojik gelişmelere bağlı olarak yeni yöntemler bulunmaktadır.

“Eğer sevdiğiniz ve tutkunu olduğunuz bir şeyi yapıyorsanız, her şeyin nasıl işleyeceğini gösteren büyük bir plana ihtiyacınız yoktur.”