Metal Nerelerde Kullanılır? | Şahsan Metal

Metal Nerelerde Kullanılır?

Metaller, kendisine ait özellikleri bulunan ancak en çok parlaklığı ve kolay şekil alması ile bilinen insan yaşamı açısından oldukça gerekli bir maddedir. Günlük hayatımızda kullandığımız ürünlerin çoğunda metal maddesi bulunur. Bu sebeple, pek çok kullanım alanı bulunmaktadır.

Tel ve levha şekline getirilebilmesi, dayanıklı olması gibi özellikleri sebebiyle inşaat alanında, bina yapımı gibi fonksiyonlarda sıkça tercih edilen maddelerin başında gelir. Aynı zamanda simetrik ürünlerin yapımında da kolay şekil alabildiği için kullanılır. Parlak yüzeylere sahip olması -böylelikle kolayca dikkat çekmesi- ise, onu takı ve süsleme alanında öne çıkarır. Aynı zamanda ekonomik bir tercih olduğundan, satın aldığımız takıların hemen hemen hepsinde metal kullanılmıştır

 

Bu genellemeden sonra çeşitli metal türlerinin çeşitli alanlarda kullanıldığını da belirtmek gerekir. Örneğin ‘metalik antimuan’ akümülatör imali, lehimcilik, matbaa harfi imali, askeri amaçlı malzemeler imalinde çokça tercih edilir. ‘Nikel’, özellikle kimya sektöründe, çatal, bıçak, çekiç, pense gibi ev ürünlerinde, uçak ve gemi endüstrisinde kullanılan bir metaldir. Başka bir örnek olarak ‘Kalay’ teneke yapımında, kaplamacılıkta, çeşitli alaşımlar, lehim ve kimyasal madde yapımında kullanılır. Aynı zamanda uçak, gemi, elektrik sanayisinde de yaygın şekilde tercih edilir. Kimya sanayisinde ise parfüm, boya, makyaj malzemesi gibi ürünlerin yapımında rol oynar. ‘Gümüş’, herkesin hemen hemen bildiği üzere özellikle takı ve süsleme alanında favori metallerden biridir ancak bunun dışında fotoğraf sanayi, elektronik, para imali ve dişçilikte de tercih edilmektedir. ‘Altın’ ise maliyetinden dolayı kullanım alanı sınırlı olan bir metaldir. Genellikle takı ve süsleme alanında, uzay endüstrisinde, tekstil sanayinde ve kimya endüstrisinde paslanmaya dayanıklı alet yapımında altından yararlanılır.

“Üstelemek başarının temel unsurudur. Kapıyı yeterince uzun süre ve yüksek sesle çalarsanız, birilerini uyandıracağınızdan emin olabilirsiniz.”