Boru Büküm | Şahsan Metal
[ BORU büküm ]

Yılların Vermiş Olduğu Tecrübe İle Ürünlerimizi Ulaştırıyoruz

Belirli bir forma sahip şeklini almış ve istenilen şekilde dizayn edilmiş boruların büküm işlemleri çoğu zaman gerekli olabiliyor. Bu tarz durumlarda boruların bükümler için gerekli güven ve profesyonelliği sizlere sağlayan takımlar ile çalışmanız gerekmektedir. Şekil olarak formal değişikliğe uğrayacak borular boru büküm işlemine tabii olurlar. Bu işlem metal, alaşım, alüminyum, titanyum ve çelik için geçerlidir.

Bükümleri zorlu ve kasvetli süreçlerden geçmelidir. Bu süreçleri ise planlı ve titiz bir şekilde yapmak gereklidir. Boru ham maddesine bağlı olarak farklı boru büküm teknikleri kullanılmaktadır. Tabii bu büküm teknikleri değişkenlik göstermesi ile birlikte zorluk ve kolaylık dereceleri de değişir tıpkı maliyet gibi.

En sık kullanılan boru büküm metotlarından birkaçı şu şekildedir; çekerek bükme, sararak bükme ve basarak bükme metotlarıdır. Örnek olarak çekerek bükme metodu bükme kalıbı ve mengene arasında olan boruya basınç uygulanarak işler. Çekerek bükme sistemi çok sık kullanılan pratik ve güvenli yöntemlerden biridir. Çok tercih edilme sebeplerinden bir tanesi ‘de pratik oluşu denebilir. Aynı şekilde sararak bükme de mengene ve kalıp arasına konulmuş borunun istenilen şekle gelmesi metodudur fakat bu metot da çekerek bükme kadar pratik ve basit işlemeler dönmez daha planlı ve dikkatli olunması gerektiğini bilmeni gerekir. Yanlış bükümler malzemenin çöp olmasını ya da geri dönüştürülemez hale gelmesine neden olabilir.

Metal, çelik, alüminyum parçaların 3D formunda ısı ve dirence maruz kalmadan kalıcı şekil değiştirmesine eğme ve bükme denir. Şahsan-Metal olarak bütün büküm işlemlerimizi 3D tasarlıyoruz ve sizlere kaliteli hizmet sunuyoruz.

Son olarak sık kullanılan ve pratik olan bir diğer bükme metodu ise basarak bükme metodu ‘dur ya da direnç ile bükme de diyebilir mengene ve kalıp arasına konulan materyale uygulanacak olan direnç ile birlikte istenilen şekli boruya iletmiş olursunuz. Makine ve direnç arasında paralel güç baskısı olmalıdır ki doğru şekli elde edebilesiniz.

85

BÜKÜLME PAYI

Belirli bir açı ve yarıçapta bir büküm yapmak için gereken yassı sacın uzunluğu pay olarak bırakılır. 

75

METAL, ÇELİK, ALÜMİNYUM GERME

Dış tabakaları gerilir ve iç tabakalar sıkıştırılır.

85

METAL, ÇELİK, ALÜMİNYUM BÜKME

Bükme makinesinin uygulanmasının sonucu, istenen açıda sac veya metal malzeme bükülür.

[ BÜYÜK, KÜÇÜK İŞ YOK ]

Memnuniyet ve Güven Bir Numaralı İlkemizdir.